Main Content

Dzień Życia Konsekrowanego - 2.02. 2019

„Mamy być tymi, którzy w podzielonym i poranionym świecie, zdolni są pojednać człowieka z Bogiem i drugim człowiekiem” - powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas obchodów Dnia Życia Konsekrowanego. 2 lutego w tarnowskiej bazylice katedralnej modlili się ojcowie, bracia, siostry zakonne, wdowy i dziewice konsekrowane. Odnowili oni także śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

W homilii bp Jeż mówił, że zadaniem osób powołanych do kapłaństwa i życia zakonnego, jest dawanie świadectwa o miłości Jezusa, o mocy Jego przebaczenia, o zbawieniu, które staje się udziałem każdego człowieka. Podkreślił też, że człowiek szczęśliwy w Bogu nie zadowala się życiem przeciętnym, utorowanym przez wygodne schematy, lecz „płonie pragnieniem coraz głębszego zakorzenienia się w Bogu, a także dzielenia się swoją radością z innymi”.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej wskazywał, że powołania zawsze będą miały podwójny wymiar: korzenie w ziemi i serca w niebie.

„Nie możemy o tym zapominać. Kiedy brakuje jednego z tych dwóch, zaczyna się dziać coś złego; nasze życie zaczyna się stopniowo wyjaławiać, jak drzewo, które gdy nie ma korzeni lub dopływu energii słońca, usycha. Mamy świadomość, iż nosimy w sobie ludzkie słabości i ograniczenia. I z tego powodu nasze serca muszą być zanurzone w niebie. Wtedy, pomimo naszych ludzkich słabości, nie zgaśnie w naszych oczach blask prawdziwego szczęścia, które zarazem przemienia wszystko wokół” - dodał.            

Biskup mówił też, że mnóstwo jest zakonnic i kapłanów oddanych swojej posłudze w stu procentach, ale nie robią wokół siebie szumu, po prostu pracują, nie przypisując sobie żadnego znaczenia. „Uprawiają codzienną teologię życia konsekrowanego, żyjąc nim, modląc się w nim. I chociaż nie zostają zauważeni i docenieni w kategoriach uznania, jakimi kieruje się ten świat, to jednak bardzo konsekwentnie i gruntownie przemieniają jego oblicze” - powiedział bp Jeż.

- To dla nas ważny dzień - mówi józefitka siostra Zachariasza Kalinowska. „Dla mnie to święto radości. Bardzo dziękuję św. Janowi Pawłowi II, że wprowadził to święto, aby podkreślić dar życia konsekrowanego w Kościele. To święto przypomina nam, że każdy z nas jest darem dla Boga i Kościoła” - dodaje.

Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego, siostry, zakonnicy, bracia z różnych zgromadzeń przyjechali rano do Tarnowa. W auli Domu Katechetycznego przy tarnowskiej katedrze zobaczyli inscenizację przygotowaną przez młodzież katedralną „Oskar i pani Róża”. Była też konferencja formacyjna.

Zapraszamy do oglądnięcia naszej galerii zdjęć - KLIKNIJ TUTAJ, oraz filmu z homilią ks.Biskupa Andrzeja Jeża lub wysłuchania wersji audio - KLIKNIJ TUTAJ.

Rada do spraw Osób Konsekrowanych

Członkowie z urzędu: 

 • Przewodniczący - 
  ks. dr Zbigniew Krzyszowski, 
  wikariusz biskupi do spraw zakonnych, 
  tel. 14-62-67-533; 
  email: zakony@diecezja.tarnow.pl
 • Referentka diecezjalna 
  s. Mária Haščáková SBDNP
  e-mail: sestramariah@gmail.com
 • Zastępczyni Referentki diecezjalnej: 
  S. Margarita (Małgorzata Maria) Bocian CSIC

Członkowie z nominacji:

 • Ks. dr Jan Siedlarz
 • P. Jolanta Szpilarewicz INMK

Członkowie z wyboru:

 • S. Kinga Czaja CMBB
 • S. Ubalda Madej CSSF
 • O. Sylwester Skiba O.Cist.
 • O. Maciej Fryzowicz OFM

Pomoc dla zakonów klauzurowych

Z wdzięcznością i troską myślimy o wszystkich osobach konsekrowanych, ale w szczególny sposób obejmujemy sercem siostry z trzech zakonów klauzurowych naszej diecezji: siostry karmelitanki z Tarnowa, klaryski ze Starego Sącza oraz bernardynki-franciszkanki z Zakliczyna – Kończysk. To właśnie one poprzez swoją trwającą dzień i noc modlitwę i bezgraniczne oddanie się Chrystusowi tworzą dla nas wszystkich wielkie zaplecze duchowe i przestrzeń wielorakiego dobra. Swoim trwaniem przed Bogiem i cichą modlitwą w naszych intencjach (modlitewne SOS) zdają się z pokorą powtarzać swoim codziennym życiem słowa św. Piotra: „Nie mam srebra ani złota, ale co mam, to ci daję...” (por. Dz 3,6). To właśnie siostry klauzurowe przez swoje ubogie życie i żarliwą modlitwę wypraszają nam u Boga wielkie dobro, które jest cenniejsze od wielu bogactw tego świata. Do pomocy siostrom klauzurowym zachęca nas papież Benedykt XVI, mówiąc: „W szczególny sposób kładę wam na serce losy zakonów kontemplacyjnych. Ich obecność w diecezji, ich modlitwa i wyrzeczenia niech zawsze będą dla was oparciem i pomocą. Z waszej zaś strony starajcie się wychodzić naprzeciw ich potrzebom, również tym materialnym.” Siostry klauzurowe pozostają przez całe życie w klasztorze, nie mają stałych źródeł utrzymania i są zdane na Bożą Opatrzność oraz ludzką życzliwość i pomoc, również naszą. Wszystkim, którzy drobnym nawet gestem życzliwości, ofiarą czy modlitwą, pomogą siostrom klauzurowym twórczo wypełniać swoje posłannictwo, składam serdeczne „Bóg zapłać” i z serca błogosławię. Wiktor Skworc - Biskup Tarnowski

Jeśli chcesz pomóc…