Main Content

informacje z życia zakonnego


informacja z dnia: 2017-10-06

Jak być przełożoną dziś? Zadania, trudności, środki. Sesja formacyjna dla sióstr przełożonych


W dniach 22-24 września 2017 r. w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach, odbyła się sesja formacyjna dla sióstr przełożonych. Wzięło w niej udział 74 sióstr przełożonych z naszej diecezji, ale też i spoza jej granic. Sesje poprowadziła s. Władysława Krasiczyńska, józefitka, która pracuje w Gabinecie Psychologicznym DUC IN ALTUM we Wrocławiu. Siostra Władysława w bardzo przystępny i interesujący sposób prowadziła spotkania, omawiając posługę przełożonej, zachęcając do otwartości, podkreślając znaczenie okazywania troski, życzliwości, cierpliwej obecności.
Niedzielne skupienie prowadził o. Ryszard Bożek, redemptorysta. W swoich konferencjach opierał się na dwóch dokumentach: Posługa władzy i posłuszeństwo, jak i na najnowszym dokumencie: Młode wino, nowe bukłaki, czerpiąc ze skarbca mądrości, a zarazem wykorzystując swoje bogate doświadczenie.
Podczas całego pobytu w Domu Rekolekcyjnym towarzyszył nam i posługiwał ks. dyrektor Marcin Krępa.

Rada do spraw Osób Konsekrowanych

Członkowie z urzędu: 

 • Przewodniczący - 
  ks. dr Zbigniew Krzyszowski, 
  wikariusz biskupi do spraw zakonnych, 
  tel. 14-62-67-533; 
  email: zakony@diecezja.tarnow.pl
 • Referentka diecezjalna 
  s. Mária Haščáková SBDNP
  e-mail: sestramariah@gmail.com
 • Zastępczyni Referentki diecezjalnej: 
  S. Margarita (Małgorzata Maria) Bocian CSIC

Członkowie z nominacji:

 • Ks. dr Jan Siedlarz
 • P. Jolanta Szpilarewicz INMK

Członkowie z wyboru:

 • S. Kinga Czaja CMBB
 • S. Ubalda Madej CSSF
 • O. Sylwester Skiba O.Cist.
 • O. Maciej Fryzowicz OFM

Pomoc dla zakonów klauzurowych

Z wdzięcznością i troską myślimy o wszystkich osobach konsekrowanych, ale w szczególny sposób obejmujemy sercem siostry z trzech zakonów klauzurowych naszej diecezji: siostry karmelitanki z Tarnowa, klaryski ze Starego Sącza oraz bernardynki-franciszkanki z Zakliczyna – Kończysk. To właśnie one poprzez swoją trwającą dzień i noc modlitwę i bezgraniczne oddanie się Chrystusowi tworzą dla nas wszystkich wielkie zaplecze duchowe i przestrzeń wielorakiego dobra. Swoim trwaniem przed Bogiem i cichą modlitwą w naszych intencjach (modlitewne SOS) zdają się z pokorą powtarzać swoim codziennym życiem słowa św. Piotra: „Nie mam srebra ani złota, ale co mam, to ci daję...” (por. Dz 3,6). To właśnie siostry klauzurowe przez swoje ubogie życie i żarliwą modlitwę wypraszają nam u Boga wielkie dobro, które jest cenniejsze od wielu bogactw tego świata. Do pomocy siostrom klauzurowym zachęca nas papież Benedykt XVI, mówiąc: „W szczególny sposób kładę wam na serce losy zakonów kontemplacyjnych. Ich obecność w diecezji, ich modlitwa i wyrzeczenia niech zawsze będą dla was oparciem i pomocą. Z waszej zaś strony starajcie się wychodzić naprzeciw ich potrzebom, również tym materialnym.” Siostry klauzurowe pozostają przez całe życie w klasztorze, nie mają stałych źródeł utrzymania i są zdane na Bożą Opatrzność oraz ludzką życzliwość i pomoc, również naszą. Wszystkim, którzy drobnym nawet gestem życzliwości, ofiarą czy modlitwą, pomogą siostrom klauzurowym twórczo wypełniać swoje posłannictwo, składam serdeczne „Bóg zapłać” i z serca błogosławię. Wiktor Skworc - Biskup Tarnowski

Jeśli chcesz pomóc…